top of page
ליווי בסוגים השונים של הניתוח הבריאטרי (ניתוח שרוול)

התערבות ניתוחית באמצעות ניתוח בריאטרי הינה הטיפול היעיל ביותר הקיים היום כיום לאלו הסובלים מהשמנת יתר קיצונית.

במרכז שפת האכילה מתקיים תהליך של ליווי המטופל המתחיל טרם ניתוח בריאטרי ונמשך גם לאחריו.

 

מטרות התהליך 

  • התחלת שינוי התנהגויות האכילה כך שמיד עם סיום ניתוח בריאטרי יהיה המטופל מצויד בכלים קוגניטיביים והתנהגותיים, שיקלו עליו את תהליך ההסתגלות באמצעות הפנמה הדרגתית של התנהגויות אכילה חדשות. שינוי זה הינו תהליך מורכב המצריך אימון והתמדה

  • שינוי התנהגויות האכילה כך שתתאפשר שמירה מירבית של הישגי הניתוח ומניעת תהליך השמנה חוזר.

 

סוגי הניתוח הבריאטרי 

(המידע מבוסס על כתבה שהתפרסמה במגזין מכון תנובה למחקר גיליון 32 ינואר 2011, האיור מתוך הכתבה) 

 

ניתוח בריאטרי מסוג טבעת (A)

ניתוח מגביל בו מושתלת טבעת עשויה מסילקון כך שהיא חובקת את הקיבה ויוצרת כיס קיבתי קטן שנפחו כ 15 סמ"ק בחלק העליון של הקיבה. נפחו הקטן והתרוקנות האיטית של הכיס מקטינים את הצריכה הקלורית. יתרונו הוא ביכולת לכוון את קוטר המעבר בין הכיס העליון לקיבה. בניתוח זה ניתן לצפות לירידה של כ 50% ממשקל הגוף העודף במהלך של 3 שנים. קצב ירדה איטי התלוי בתדירות המעקב והניפוחים של הטבעת.

הסיבוכים השכיחים הם: החלקת הטבעת, סיבוכים הקשורים בהתקן ההזרקה או בפורט וחדירת הטבעת לתוך חלל הקיבה.לא ניתן לנתח את אלה הסובלים מבקע סרעפתי גדול או הנוטלים תרופות רבות. על המועמד לניתוח להיות בעל משמעת עצמית גבוהה.

 

ניתוח בריאטרי מסוג ניתוח שרוול (B) 

ניתוח זה משלב מרכיבים מגבילים, ואנדוקריניים. כאן מתבצעת כריתה תת שלמה של הקיבה על ידיי הרחקת כל העקומה הגדולה בצירה האורכי כך שנוצר צינור קיבה בצורת שרוול. נפח הקיבה החדשה נע בין 50-100 סמ"ק. זהו ניתוח הנחשב לפיסיולוגי היות והוא משמר את העצבוב והשוער של הקיבה, ואת ההמשכיות האנטומית של מערכת העיכול. גם בניתוח זה כמו קודמו יש שינויים הורמונאליים במערכת העיכול אשר כנראה מסבירים חלק מהאפקט המיטיבי של הניתוח על המערכת המטבולית. אפשר לצפות לירידה של כ 60-70% מהמשקל העודף תוך שנה אחת. ולאורך מעקב של כ-6 שנים מדווחת על ירידה של כ 50% מעודף משקל.ניתוח זה אינו מתאים לאלן הסובלים מרפלוקס ובקע סרעפתי. כמו כן יש סכנה להרחבת השרוול ועליה חוזרת במשקל. אין בספרות מידע כיצד משפיעים הרגלי האכילה על הצלחת הניתוח. מעבר לירידה במשקל הניתוח משפיע גם על העלמות מחלת הסכרת.

 

ניתוח בריאטרי מסוג מעקף קיבה (C)

ניתוח מעקף קיבה משלב אלמנטים מגבילים, תת ספיגתיים ואנדוקריניים. הם מבוסססים על יצירת קיבה קטנה ומעקב של חלק גדול מהקיבה, התריסריון והגוגינום. בניתוח יוצרים כיס קיבתי בגודל 15-20 סמ"ק. הנפח הקטן של הכיס והקוטר הצר של ההשקה מהווים את החלק המגביל של הניתוח. הכיס מתמלא מהר במזון וקצב ההתרוקנות שלו איטי. המזון עוקף את הקיבה, התריסריון וחלק מהמעי הדק לא ניפגש עם מיצי העיכול עד לנקודת החיבור בין שתי לולאות המעי ועל ידי כך מושג אפקט התת ספיגה. הניתוח מלווה בשינויים בהפשרת ההורמונים ממערכת העיכול מה שעוזר לדיכוי התיאבון, להגברת קצף חילוף החומרים ושיפור הרגישות של הגוף לאינסולין. אפשר לצפות לירידה של בין 60-70% מעודף המשקל ההתחלתי והתייצבות של אובדן משקל סביב 50% מהמשקל העודף ההתחלתי.חסרונותיו הבולטים של הניתוח: תת ספיגה של ויטמינים ומינרלים בעיקר B12, ברזל וסידן והתפתחות כיב. ניתוח זה אינו דורש משמעת עצמית גבוהה מהמנותח עקב ירידת רמת הגרלין האחראי לירידה בתחושת הרעב הכללית ולעליה בתחושת השובע. הניתוח גורם לשיפור משמעותי של מעל 80% במחלת הסוכרת, איזון שומני דם ואיזון לחץ הדם.

 

ניתוח בריאטרי מסוג הטיה ביליופנקראטית עם מעקף תריסריון (D)

בניתוח זה משלבים בין ניתוח שרוול עם מעקף של רוב המעי הדק ויצירת לולאת מעי משותפת לספיגת המזון באורך של 50-100 ס"מ. בניתוח זה אפשר לצפות לירידה התחלתית של כ 70-90% מהמשקל העודף במהלך של בין שנה לשנתיים. הניתוח גורם להקטנת קיבולת הקיבה ויחד עם זאת להפרדה של מזון ומיצי העיכול וכך גורם לירידה בספיגת השומנים. במקרים נדירים יורדים המנותחים יותר מיד במשקל ואז הם נזקקים לניתוח תיקון. גם כאן חל שיפור ניכר במחלת הסכרת ואף בדיסליפדמיה, בדום הנשימה, בשינה ובלחץ דם.ניתוח זה מתאים יותר לאלו המנשנשים מזון רב קלוריות ושמן ולאלו הסובלים ממחלות רבות הנלוות להשמנה. מנותח העובר ניתוח זה נזקק לתוספים רבים בעיקר ברזל, B12, חומצה פולית, סידן וויטמינים מסיסים בשומן כדי למנוע חסכים בעתיד.

bottom of page