top of page

קבלה

"קבלה היא היכולת לאפשר למחשבות, לרגשות ולמצבים להיות כפי שהם, בין שהם מכאיבים ובין שהם נעימים" (איילת קלטר)

 

  • קבלה היא היכולת לפנות להם מקום, להניח למאבק בהם ולאפשר להם להיות, כפי שהם. קבלה היא היכולת להיות בפתיחות מלאה, ללא הגנות וללא נוקשות ולפתוח את הדלת גם להתנסויות הלא רצויות והמכאיבות.

  • קבלה היא פתיחת דלת להכרה בקיום רגשות, תחושות, יצרים, תשוקות, מחשבות ומצבים מסוימים שגם אם הם קשים וגורמים סבל הם עדין חלק בלתי נפרד מהקיום האנושי.

  • קבלה היא היכולת  להניח למאבק בהם, לפנות להם מקום ולאפשר להם להיות מה שהם.

  • קבלה מסייעת לפעול למען חיים מלאים ובריאים לקראת מימוש הערכים האישיים של כל אחד ואחת מאתנו.

  • דרך - להיות בפתיחות מלאה, ללא הגנות וללא נוקשות פסיכולוגית ולפתוח את הדלת להתנסויות הרצויות אך גם לאלו הלא רצויות והמכאיבות.

  • מתי להשתמש – כאשר המאבק במחשבות וההתנהגויות ההמנעותיות מהווים מחסום למימוש הערכים שלנו באופן הולם.

 

 

למדו עוד על קבלה

מאמרים ומידע כללי

הארץ, דצמבר 2014

כיום הולכת וגוברת החשיבות שיש לתחזוקת המוח בשיפור המדדים הפיזיולוגיים. מדיטציית מיינדפולנס, אחת משיטות המדיטציה שנחקרו באופן המשמעותי ביותר, היא דוגמה לכך. מטרתה להפחית חשיבה שלילית ונמצא כי היא משפיעה לטובה על תאי גוף ותורמת לריפוי טבעי

גישה ממוקדת קבלה ומחויבות צמחה מתוך הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT) שמטרתה העיקרית היא החלפת הנוקשות וחוסר ההתפשרות בגמישות פסיכולוגית משחררת ומאפשרת המקדמת את האדם לעבר השגת הערכים של חייו.

Please reload

קשיבות

"הפניית תשומת לב בצורה שמאפשרת לנו פשוט לצפות בתודעה באופן מכוון, ברגע ההווה ולחוות דברים מבלי לשפוט או לפרש אותם" (ג'ון קבאט זין)

 

גישה לחיים שנלמדה במזרח, במשך מאות בשנים, החלה לעשות את דרכה אל המערב בשנות השמונים של המאה העשרים. ג'ון קבאט זין נחשב לראשון שהשתמש בקשיבות באופן שאינו דתי כדי לעזור למטופלים בבתי חולים להתמודד עם כאבים כרוניים. בשנים האחרונות החלו לשלב מיומנות של קשיבות בתחומי טיפול נוספים. בהפחתת אפיזודות דיכאוניות, הפחתת סימפטומים של חרדה, בהפחתת כאבים כרוניים, התקפי זלילה, הקניית מיומנות התמודדות במצבי דחק.

קשיבות היא גישה הגיונית לחיים. היא הפניית תשומת הלב אל התודעה ברגע ההווה, באופן שמאפשר לחוות דברים בלי לשפוט אותם או לפרשם. הכוונה היא ליכולת לשים לב ברגע נתון למחשבות, לתחושות ולרגשות שעולים, אם הם חיצוניים או פנימיים, בלי להיצמד לביקורת, לשיפוט או לרצון שהדברים יהיו אחרת מכפי שהם. גם אין זה אומר שחייבים לאהוב את הדברים כפי שהם. תהליך זה של התבוננות מאפשר קבלה של חוויות פנימיות וצמצום ההימנעויות.

קשיבות אינה מורה מה לעשות אבל היא מאפשרת ופותחת את הדלת לבחור בכל רגע מחדש מה הכי נכון לעשות. השימוש בה פותח ומאפשר זוויות הסתכלות, שבדרך כלל אינן נגישות לנו, משום שאנחנו פועלים בשגרה כאוטומט. 

 

שמעו עוד מפי ג'ון קבאט זין אודות הקשיבות

ספרות מקצועית

tThe current study examined whether self-compassion, the tendency to treat oneself kindly during dis-tress and disappointments, would attenuate the positive relationship between body mass index (BMI)and eating disorder pathology, and the negative relationship between BMI and body image flexibility.

 The current study developed the 60-item Multidimensional Psychological Flexibility Inventory (MPFI)—a scale assessing the 12 dimensions of the Hexaflex model.

 Contextual Behavioral Science (CBS) approaches to education have the potential to produce great change and meaningful results for students, educators, and the culture at-large. 

Acceptance and Commitment Training has been employed to increase behavioral flexibility in only a handful of

studies with children with autism.

Functional contextualism is a philosophy of science that maintains a notable silence on issues pertaining to philosophical ontology.

 Acceptance and commitment therapy (ACT) is a novel acceptance/mindfulness-based behavioral psychotherapy that has generated much clinical and research interest in recent years.

 The current study developed the 60-item Multidimensional Psychological Flexibility Inventory (MPFI)—a scale assessing the 12 dimensions of the Hexaflex model.

A Practitioner’s Treatment Guide to Using Mindfulness, Acceptance, and Values-Based Behavior Change Strategies

STEVEN C. HAYES, KIRK D. STROSAHL, KELLY G. WILSON

מחקר ראשון מסוגו ששם דגש על אכילת יתר כתוצאה ממצבים רגשיים. המחקר מראה שיש יסוד להניח שהטיפול באמצעות גישות ממוקדות קבלה ומחויבות עשויות לסייע לטיפול בהשמנה.

שימוש בקשיבות כדרך טיפולית להתמודדות עם אכילה לחוצה והשמנה נמצא כמפחית לחץ(הפרשת קורטיזול) , השמנה ביטנית בקרב נשים בעודף משקל

אשם, בושה וביקרות עצמית גבוהה מכבידים מאד ומעוררים סבל רב. טיפול המבוסס על הקניית יכולת חמלה עצמית עשוי להיות יעיל מאד לתחושת הרווחה ושיפור ה wellbeing

קשיבות וקבלה נמצאו יעילים מאד לשיפור החיים של האדם השמן ויכולת שלו לנהל את משקל גופו.

מתוך שלוש גישות להתמודדות עם חוסר שביעות הרצון מגוף לקבלה  (acceptance) הייתה היעילות הגבוהה ביותר.

Please reload

bottom of page