top of page

גישות ממוקדות משקל - על השמנה וכישלון הדיאטות

95% מהאנשים המנסים להשיל ממשקלם מעלים אותו תוך שנה עד חמש שנים מסיום הדיאטה. במובנים רבים דיאטה היא הכישלון המצליח ביותר בעידן המודרני. עם זאת איש לא מוותר. וכמעט אין אדם שאינו נוטל חלק במרדף האשליות הזה.

 

הדיאטה – או בשמה המודרני  “שינוי אורח חיים”  היא מלה נרדפת לתוכנית להורדת משקל. משטר אכילה שראשיתו בשמירה על הבריאות, הפך למשטר שמטרתו העיקרית להוריד את מסת “גוף האדם”  באמצעות יצירת פער בין קלוריות שהגוף צורך לבין הקלוריות שהוא מנצל. משטר זה, הכורך בין בריאות למשקל, מנהל את התזונה באמצעות מערכת חוקים חיצוניים הנכפים על האדם ומורים לו מה לכלול בתפריט שלו, מה להוציא ממנו, מתי, כמה ולמה.

 

לנוכח כישלונה של הדיאטה הלכה והתפתחה בשנים האחרונות גישה חדשה לטיפול בהשמנה, זוהי גישת הנון-דייאט (הרזיה ללא דיאטה), שמטרתה ירידה במשקל באמצעות התמודדות עם האכילה הרגשית ועם אמונות שגויות שפותחו, הנוגעות לאוכל ולאכילה, והמפריעות להשגת המשקל המיוחל. היצע של טכניקות שונות כדוגמת פסיכודרמה, טיפול התנהגותי קוגניטיבי,NLP, תטא הילינג ואימון אישי מצטרפים גם הם למסע למען הורדת המשקל. אבל, גם הן, אם תהיה מטרתן הורדת משקל הופכות לסוג של דיאטה ולכן סופן כמו כל דיאטה אחרת להרזיה. דיאטה, אם כן, היא כל תכנית אכילה או טיפול שבגלוי או בסמוי מטרתן הורדת משקל.

 

דיאטה  - כל דיאטה, גם זו שבתחפושת, היא עבור 95% מהאנשים מורשת של כישלון.

מאמרים ומידע כללי

פרופסור ג'פרי פרידמן, שקפץ לישראל כדי לקבל את פרס וולף היוקרתי, מתמקד בתחום שמעסיק כמעט חצי עולם: השמנה. לכל אלה שחיים מדיאטה לדיאטה, מציע החוקר פורץ הדרך להירגע ולהשלים עם מה שיש | בראיון ל"ידיעות אחרונות" הוא קובע שמשקל זה עניין גנטי, בדיוק כמו צבע עיניים או מנת משכל, מגלה מה באמת צריך להדאיג אדם שמן, ומסביר למה השאיפה לאכול פחות דומה לשאיפה לנשום פחות

במשך שנתיים ניזונו 811 נבדקים הסובלים מהשמנת יתר מארבע דיאטות שונות, הנבדלות זו מזו ברמת החלבונים והשומן שבהן. התוצאות הוכיחו: הדיאטה האידיאלית היא עניין סובייקטיבי

כל הסיבות הטובות לא לפצוח בדיאטה החל ממחר 

הצורך לרדת במשקל והאמונה שאפשר לרדת במשקל על ידי ויסות המאזן הקלורי הולידו מגוון דפוסי התנהגות שעיקרם שליטה.שליטה במה אוכלים, כמה, מתי ואיך ושליטה בכמה קלוריות שורפים באמצעות פעילות גופנית.

למה כל כך קשה לרזות ולשמור על המשקל? מסתבר שאין לזה קשר למשמעת עצמית וכוח רצון אלא לצורך של הגוף לחזור ולהשמין. מחקרים חדשים מגלים את מה שתמיד חשדנו: הדיאטה נוגדת את הטבע האנושי.

(הכתבה המקורית פורסמה בניו יורק טיימס)

Please reload

סרטונים

למה דיאטות בדרך כלל לא עובדות

TED, 2014

מדענית המוח סנדרה אמודט מסבירה בסרטון זה על מנגנוני המוח הפועלים בעת דיאטה  ומדגימה כיצד הדיאטות לא רק שאינן גוורמות לירידה במשקל, אלא גם גורמות נזקים ועלייה במשקל בטווח הארוך. וכן, גם מדברת על הפתרון. 

Please reload

לקריאת תמליל ההרצאה בעברית לחצו כאן 

ספרות מקצועית

Eating in response to negative emotions (EE) may be an explanatory factor of the weight regain of many dieters. This narrative review presents evidence on possible causes of EE and the association of EE with depression and obesity and discusses implications of these findings for the treatment of obesity.

There is limited information regarding the impact of body mass index (BMI) and body weight (BWt) variabilities on mortality. This study aimed to investigate the association between BMI, BWt variabilities and subsequent mortality in the Korean population.

From the 16th century to the 19th, scurvy killed around 2 million sailors, more than warfare, shipwrecks and syphilis combined. It was an ugly, smelly death, too, beginning with rattling teeth and ending with a body so rotted out from the inside that its victims could literally be startled to death by a loud noise. Just as horrifying as the disease itself, though, is that for most of those 300 years, medical experts knew how to prevent it and simply failed to.

לקט נתונים בנושאי בריאות ואורח חיים, מתוך הסקר החברתי 2017: משקל, דיאטה, תזונה והרגלי אכילה

חוסר ביטחון במזון הכוונה שהאדם לא בטוח בקיום המזון

הווה אומר דבר דומה לחוויית ההימנעות בשפת הדיאטה

חומר למחשבה

An Interdisciplinary Journal of Body Weight and Society

 As the widespread availability of highly calorific food has resulted in a high incidence of obesity, attempts to decrease body weight have concentrated on trying to reduce energy intake. It is suggested that this is not the best approach.

Weight Watchers revamped its program with a plan that shifts the focus away from weight loss as the ultimate goal.

 As the widespread availability of highly calorific food has resulted in a high incidence of obesity, attempts to decrease body weight have concentrated on trying to reduce energy intake. It is suggested that this is not the best approach.

Obesity is among the most common and costly chronic disorders worldwide. Estimates suggest

that in the United States obesity affects one-third of adults, accounts for up to one-third of total mortality, is

concentrated among lower income groups, and increasingly affects children as well as adults.

כך עולה ממחקר חדש שפורסם לאחרונה ב- Journal of Obesity.(הקישור למאמר שבאתר שלנו)  במחקר עקבו אחרי 14 ממשתתפי עונה 8 של תכנית הראליטי "לרדת בגדול",  6 שנים לאחר התכנית. תוצאות המחקר הראו שירידה מכוונת במשקל מלווה בהאטה של חילוף החומרים

 

כמעט בלתי אפשרי לרדת במשקל ולשומרו

למי שבכל זאת מתעקש לנסות לרדת במשקל - אז מחקר חדש שהתפרסם מראה שאם עד כה היינו בטוחים שהיכולת לחזור למשקל הגוף אותו היינו רוצים עבור אנשים עם השמנה חמורה היא 1 מתוך 217 בגברים ו 1 מתוך 129 בנשים הרי שהממצאים מראים כי רק אחד מתוך 1290 גברים אחת מתוך 677 בנשים יצליחו.

שוב עולה מדד הBMI לכותרות והפעם מחקר מקיף מארה"ב המביא לנו מספרים ותהיות. המחקר מספק עדויות המצביעות על בעיתיות של שימוש בBMI (יחס של משקל לגובה בריבוע) כמדד לבריאות האדם .

 

The Journal of Treatment & Prevention ,2015

למה אין זה נכון לשקול ולהשתמש במדד זה לילדים בבתי הספר ולמה זה פוגע הרבה יותר מאשר מועיל
 

The Journal of the American Medical Association, 2014

בעבר הייתה הגישה הרווחת שהשמנה היא ניהול מאזן קלורי שגוי. על פי דעה אחרת, אכילת יתר כרונית היא אולי תוצאה ולא הגורם העיקרי לעליה במשקל

הרזיה מומלצת רק לאלו שקיימת תחלואה הנלווית לבעיית המשקל שלהם. יש לידע אנשים שמנים בריאים הרוצים לרזות על ההשלכות והסכנות הכרוכות בניסיונות ההרזיה

תוצאות המחקר מראות שלעיתים קרובות דיאטות מסתיימות בעליית משקל. ועוד הראה המחקר שעצם הדיאטה יש בה משהו מעורר עליה זו מעבר לנתונים גנטיים.

כנראה שדיאטה גורמת בטווח הארוך לעליית משקל בשל אמוץ התנהגויות אכילה שאינן  מועילות לניהול משקל ושמירתו.

מחקרים רבים מצביעים על הגורם הגנטי כקובע העיקרי למשקלו האדם. המשמעות הגנטית לקביעת המשקל דומה לזו  הקובעת את הגובה. 

להשמנה יש תפקיד חשוב בבריאות שלנו. הבנת הגורמים הביולוגיים המשפיעים עליה תעזור מאד בניהול הטיפול בה ומניעתה

שליש עד שני שליש מהאנשים היורדים במשקלם באמצעות דיאטה מעלים יותר משקל מאשר הורידו. יש מעט מאד תימוכין להנחה דיאטה יכולה לעזור לאנשים לרדת במשקל ולשמרו לאורך שנים.  

Please reload

bottom of page